top of page

Tatlı krizlerinize iyi gelecek 5 atıştırmalık

1) FISTIK EZMESİ + MUZ

Kuşkusuz fıstık ezmesi, günümüzde gittikçe daha fazla popüler olan ve artık herkesin bildiği sağlıklı bir atıştırmalık haline geldi.

Gerek ulaşılması gerek tüketilmesinin kolay oluşu, bu tarz ezmelerin daha popüler olmasını sağladı diyebiliriz. Her şeye olduğu gibi bu atıştırmalığı hazırlarken de porsiyonlara dikkat etmemiz gerekiyor. 1-2 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar fıstık ezmesi ve 1 orta boy muz yeterli olacaktır.

TARİF: 1 orta boy muzu ikiye bölün ve arasına 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesini sürün. Dilerseniz muz dilimlerinin üzerine de fıstık ezmesini gezdirerek tüketebilirsiniz.


2)FIT WAFFLE

Waffle'ı hepimiz çok seviyoruz fakat sürekli olarak tüketmemizin bize bazı sonuçları olabilir :)

Hem tatlı isteğimizi bastırmak hem de biraz da olsa waffle etkisini oluşturması adına çok pratik ve lezzetli bir tarif hazırladık.

TARİF: 1 adet torilla içine 1 veya 2 tatlı kaşığı fıstık ezmesi (çikolatalı olabilir) sürüyoruz ve dilimlediğimiz 1 adet orta boy muzu da tortilla içine koyduktan sonra katlayıp tost makinesinde ısıtıyoruz. Bu aşamayı yapmadan da tüketebilirsiniz.


3)HURMA + FISTIK EZMESİ

Hurma, tatlı isteğimizi bastırdığı gibi lif oranı yüksek bir besin olduğu için ara öğünler için çok uygun diyebiliriz.

Bu lezzeti fıstık ezmesi ile birleştirdiğimizde ise adeta küçük enerji bombalarını haline geliyor.

TARİF: 2 adet hurmanın çekirdeğini çıkarın toplamda 1 tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesini doldurun. Tercihe göre 1 adet ceviziçi, fındık veya badem de koyabilirsiniz.

4)QUICK SHAKE

Eğer evinizde blender bulunuyorsa bu tarz içecekleri hazırlamanız sadece 1 dakikanızı alacaktır. Hazırlaması ve tüketimi hızlı olduğu için bu tarz tarifler gününüzü kurtarmaya yardımcı olacaktır.

TARİF: 1/2 muz, 150-200ml kadar süt (bitkisel sütler de tercih edilebilir), 1 tatlı kaşığı bal veya fıstık ezmesini blender'dan geçirin. Eğer protein tozunuz varsa yarım ölçek ekleyebilirsiniz. Protein tozunuz aromalı ise fıstık ezmesi veya bal kullanmayabilirsiniz.

5)FIT BROWNIE

Biliyoruz ki gerçek brownie'nin yerine başka bir şey koyamayız. Ancak, daha sağlıklı malzemeler kullanarak kendimize farklı bir opsiyon yaratabiliriz.

TARİF: Malzemeler,

3 Adet Küçük Olgunlaşmış Muz

5YK Tahin

5YK Keçiboynuzu Pekmezi

2 Adet Yumurta

3YK Tam Buğday Unu

25g Kakao

1TK Kabartma Tozu

1/2 Paket Vanilya

Islak ve kuru malzemeleri ayrı kaplarda karıştırıyoruz daha sonra hepsini birbirleriyle karıştırıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş kaba alıyoruz. 170 derece fırında 20 dakika pişiriyoruz.


Instagram: https://www.instagram.com/dyt.busesoyyigit/


28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page