top of page

Sıvı alımının spor yapan bireyler için önemi?

Güncelleme tarihi: 6 Eyl 2021

Günlük enerji ihtiyacımızı karşılayabilmemiz için makro besini alımı önemli bir ihtiyacımızdır. Aynı zamanda mikro besinlerde sağlığımız için önemlidir. Vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin bir beslenme düzeni vücudumuzu hastalıklardan korumaya yardımcı olmaktadır, öğünlerinizi planlarken mikro besinler ve antioksidan bakımından zengin öğünler seçmeye dikkat edelim. Vücudumuzun yaklaşık %70-80'i sudan oluşmaktadır ve bu dengeyi koruyabilmemiz vücut fonksiyonlarımız için önemlidir. Spor yaptığımız durumlarda ise bu ihtiyacımız artmaktadır. Çünkü egzersiz sırasında vücudumuz ter ile birlikte sodyum, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi önemli elektrolitleri kaybeder. Uzun süreli ve yoğun antremanlarda bu durum performansınızı olumsuz etkileyebilir. Yetersiz sıvı alımı veya su tüketimi egzersiz sırasında kramplara neden olabilir.

Elektrolitler vücudumuzdaki fonksiyonlara yardımcı olmaktadır;

  • Sıvı dengesini kontrol eder

  • Kasların kasılmasını yardımcı olur

  • Kan basıncını düzenler

  • Kan pH'ındaki asitliği düzenler


Egzersiz sırasında oluşan bu kayıpları dengeleyebilmek için elektrolit içeren veya mineralli su tüketebiliriz. Aynı zamanda vücudumuzu hipoglisemi'den (açlık kan şekerinin 70mg/dL'nin altına düşmesi) korumuş oluruz.Evde çok kolay yapabileceğiniz bir elektrolit/mineralli su tarifi;

  • Tuz

  • Limon

  • Elma

  • Salatalık

Tüm malzemeleri blender'dan geçirmeniz yeterli. Evinizde olan malzemelere göre değişiklik yapabilirsiniz ama önemli olan nokta, kullandığınız malzemelerin elektrolit bakımından zengin olması. Bu ihtiyaçlarımızı besinlerden de sağlayabiliriz. Ancak yeterli ve dengeli bir şekilde alınması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili makalelerin linkinin bırakıyorum :)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17241918/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29540367/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30909645/

56 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page