top of page

Regl döneminde nasıl beslenmeliyiz?Regl dönemi pek çok kadın için genellikle ağrılı geçmektedir. Aslında yediğimiz her besinin vücudumuz için farklı faydaları vardır. Regl döneminiz yaklaşırken beslenmenizi biraz değiştirmeniz ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Peki beslenme planımız nasıl olmalı?1)Anti-enflamatuar besinler: Anti-enflamatuar besin grupları regl ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Örneğin, kırmızı meyveler, domates, somon, avokado, pancar veya kırmızı turp.


2)Tuz tüketimini azaltmak: Tuz tüketimini arttırdığımızda vücudumuzda ödem oluşmaya başlar. Bu aslında çoğu kadının yaşadığı ve bir an önce ödemlerinden kurtulmak istediği bir durum. Regl döneminde şişkinliğimiz olabiliyor bu nedenle regl döneminizden önce ve regl döneminizde tuz tüketiminizi azaltmanızdan fayda olacaktır.


3)Magnezyum tüketimi: Magnezyum kaslarımızın kasılıp gevşemesine yardımcı olur. Öğünlerinize magnezyumdan zengin besinler ekleyebilirsiniz. Örneğin, muz, yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata veya kurubaklagiller.


4)B1 vitamini ve Omega-3: Yapılan bazı araştırmalarda B1 vitaminin ve omega-3 kaynaklarının regl ağrılarını azalttığı görülmüştür. Örneğin, yulaf, somon, keten tohumu veya kuruyemişler.


5)Demir tüketimi: Kadınların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri. Regl dönemlerinden dolayı kadınlarda genellikle demir eksikliği görülebilir. Ancak bunu beslenmeniz ile destekleyerek bu eksikliği azaltabilirsiniz. Kadınlarda olması gereken ferritin değeri 20-200ml/ng'dır. Vücuttaki demir seviyesi düştükçe ferritin seviyesi de düşmektedir. Kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, kuruyemişler ve pekmez gibi besinleri regl döneminde daha çok tüketmeye çalışın.


6)Bitki çayları: Regl döneminde herkesin en çok tercih ettiği genellikle bitki çaylarıdır. Regl kramplarının azalmasına yardımcı olur. Stres, öfke ve gerginlik gibi ruh hali değişikliklerini düzenler. Papatya, rezene, hibiskus, safran veya zencefil gibi çayları tüketebilirsiniz.


7)Su tüketimi: Günlük tüketmeniz gereken su tüketimi: 35 x kg'dır. Yani eğer 60 kilo iseniz gün içerisinde 2,1 litre su içmeniz gerekir. Regl döneminde bol su tüketimi şişkinliğinizin azalmasına yardımcı olur.


8)Tatlı tüketimi: Regl döneminde veya öncesinde herkesin tatlı ihtiyacı bir anda artabiliyor. Ancak aslında bu durum biraz daha psikolojik olabilir çünkü vücudunuzun tatlıya pek ihtiyacı olmuyor. Vücudunuz ekstra bir enerjiye ihtiyaç duyuyor, bu ihtiyacı karşılamak için genellikle tatlılar tercih ediliyor. Sizler için birkaç sağlıklı ve lezzetli tatlı tarifi bırakıyorum (daha fazla tarif için tarifler bölümünü inceleyebilirsiniz).


AVOKADO PUDİNG: Bütün malzemeleri blender'dan geçirin.

1 Adet Avokado

2 Adet Olgunlaşmış Muz

1 YK Kakao


YULAFLI KURABİYE: Çilek hariç tüm malzemeleri karıştırın. Daha sonra kurabiye şekli verip üzerine çilek ve damla çikolata koyun. 180 derece fırında yaklaşık 25dk pişirin.

2 Adet Yerli Muz

2 YK Fıstık Ezmesi

6 YK Yulaf Unu

Üzerine; çilek ve damla çikolata


CHİA PUDİNG: Chia tohumu süt ile birlikte bir gece buzdolabında bekletin. Daha sonra kakao ile karıştırın. Dilediğiniz meyveler ile tüketebilirsiniz.

3 YK Chia tohumu

1 TK Kakao

1 SB Badem Sütü

1 Adet Muz
20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page