top of page

Enerji içecekleri ve sporcu içecekleri arasındaki farklar

Güncelleme tarihi: 6 Eyl 2021

Çok fazla seçeneğini bulabildiğimiz ve kafa karışıklığına sebep olan enerji içecekleri ve sporcu içecekleri arasındaki farkları birlikte inceleyelim.

Antrenmandan önce genellikle enerji içecekleri tercih edilse de aslında bu durum biraz daha farklı. Enerji içeceklerinde genellikle L-carnitine, B vitaminleri, şeker, guarana, taurin ve kafein bulunmaktadır. Kafein gibi uyarıcı etken maddelerin diüretik etkisi olduğu için antrenman esnasında tüketilmesi önerilmez. Antrenman esnasında vücut ter ile birlikte su, mineral ve elektrolit kaybediyor. Uzun süreli ve yoğun antrenmanlarda bu durum performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Enerji içeceği tükettiğinizde bu kayıplar artmaktadır. Ancak sporcu içecekleri bu kayıpların tekrar yerine konulmasına yardımcı olmaktadır.Enerji içecekleri biraz daha günlük yaşantınız için uygun olan içeceklerdir. Vücudunuzu uyaran etken maddeler içerir. Örneğin, yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlarda kan şekerinizi yükselterek kısa süreli enerji sağlayabilir.

Sporcu içecekleri ise ergonejik desteklerdir. Yani sporcunun performansını geliştiren, toparlanmasına yardımcı olan desteklerdir. Vitamin, mineral ve elektrolit içerirler. Ter ile birlikte kaybettiklerini tekrar dengelemelerine yardımcı olur bu durumda performanslarını olumlu yönde etkiler. Sıcak hava koşullarında uzun süreli antrenmanlarda bu kayıplar daha da artabilir.

Eğer yoğun bir antrenman yapacaksanız sporcu içeceklerini tercih etmelisiniz. Ama mutlak besin içeriklerini dikkatli inceleyerek kendiniz için en uygun olanı tercih edin. İsterseniz elektrolit suyunuzu kolaylıkla evde de yapabilirsiniz (Tarifi 'Sıvı alımının spor yapan bireyleri için önemi' blog yazımda bulabilirsiniz).


Sıvı alımı ile ilgili daha detaylı bilgi için 'Sıvı alımının spor yapan bireyleri için önemi' blog yazımı okuyabilirsiniz.

68 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page