top of page

Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek 12 besin

1)C vitamininden zengin besinler: C vitamini enfeksiyonlara karşı savaşan güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Hastalıklara karşı vücudumuzun direnç oluşturmasına yardımcı olur. Örneğin, portakal, greyfurt, mandalina, limon.

2)Brokoli: A, E ve C vitamini, lif ve antioksidan bakımından oldukça zengindir.

3)Yaban Mersini: Antioksidan kaynağıdır. Flavonoid içerir, solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir.

4)Bitter Çikolata: Kakaoda bulunan antioksidanların kan akışında yarattığı artış, zihinsel yorgunluğu azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

5)Yoğurt/Kefir: İçerdikleri probiyotik sayesinde hem bağırsak floramızı hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Kalsiyum ve protein kaynaklarıdır.

6)Zerdeçal: İçerdiği kurkumin ile antioksidan ve antiinflamatuar etkisi vardır. Bağışıklık sistemimizin direncini artırır.

7)Zencefil: Hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Antiinflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahiptir.

8)Ispanak: Flavonoid, karotenoid, C ve E vitamini içerir. Antioksidan kaynağıdır. DNA onarımına ve hücre bölünmesine yardımcı olur.

9)Sarımsak: Enfeksiyon oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Bağışıklığımızı güçlendirici etkisi vardır.

10)Badem: E vitamini, magnezyum ve protein bakımından zengindir. Uzun süreli enerji sağlar.

11)Kivi: Folat, potasyum, K ve C vitamini içerir. C vitamini, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini güçlendirirken, kivinin diğer besinleri vücudumuzun çalışmasına yardımcı olur.

12)Kabak Çekirdeği: Çinko, magnezyum ve protein bakımından zengindir. Omega-3 ve 6 içerir. İltihaplanmaları azaltır. E vitamini içerdiği için göz sağlığına iyi gelir.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page