top of page

Rainbow Mountain

Güncelleme tarihi: 28 Eki 2020

Peru denilince akla ilk gelen yerlerden biri Machu Picchu olsa da, Rainbow Mountain mutlaka görülmesi gerekenler yerler arasında.

Machu Picchu'dan sonra en çok beğendiğim yerlerden biri oldu. Cusco'dan düzenlenen turlar ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz ama kendi aracınızı kiralayıp gidebilirsiniz. Çok güzel ve yorucu bir deneyim olmuştu benim için. Sabaha karşı 3.30-4 gibi tur şirketi herkesi kaldığı hostelden almaya başladı ve yaklaşık 2-3 saatlik bir yol gittik daha sonra sabah 7 gibi kahvaltı yapmak için bir yerde durduk. Cusco'da yükseklik farkı olduğu için normal şartlara göre daha çok yorgun oluyorsunuz ve gittiğimiz yer gerçekten buz gibiydi. Sabah saat 7'de buz gibi soğuk bir yerde tanımadığınız bir grup insanlar kahvaltı yapıp daha sonra dağ tırmanmaya gidiyorsunuz. Bence gerçekten heyecan verici deneyimler. Kahvaltıdan sonra mükemmel manzaralardan geçerek (yolda lama sürüsü ❤ önümüzü kesmişti) biraz daha yüksek mertebelere çıktık. Rainbow'a tırmanmaya başlamadan önce yaklaşık 4200 metreye kadar araba ile çıktık ama tabi bir süre sonra arabayla ulaşamayacağınız noktalar oluyor.Ve sonunda Rainbow için tırmanmaya başladııkk. Aslında ilk önce 1 saate yakın yürüdük o yüzden pek zorlamamıştı ama yükseklik farkından dolayı belli bir süre sonra yorulmaya başlıyorsunuz. 5-6 adımlık yerleri 10dk da yürüdüğümü hatırlıyorum. Asıl zorluk tırmanma kısmında başlıyor. O sırada gerçekten geri dönmeyi düşünüyordum :) Kahvaltıda güney amerika turu yapan biriyle tanışmıştım o da bende tek başımıza gidince hemen sohbet etmeye başladık ve dünya gerçekten çok küçükmüş, ortak bir arkadaşımızın olduğunu farkettik :) Hanae'nin de desteği ile tırmanma işlemi başarı ile sonuçlandı. Dağın tepesine ulaştığımızda gerçekten inanılmaz bir manzara vardı. Arkama dönüp yürüdüğüm ve tırmandığım yerleri görünce bir an nasıl geri döneceğiniz diye düşünmedin değil :)


Doğal taşların etkisi sonucu oluşan rengarenk görüntünün oluşmasını ile adına alan Rainbow Mountain'in renkli kısmına geçmek yasak. Belirli bir noktaya kadar yaklaşabiliyorsunuz. Zirveye ulaştığımızda yükseklik 5100 metreydi ve kendi rekorumu kırdım. Ve benim için inanılmaz bir deneyimdi. Dağın zirvesindeki o manzara, başarabilmenin verdiği keyif hepsi çok güzeldi. Tur ile birlikte gittiğiniz için kısıtlı bir süreniz oluyor ama yine de zirvede vakit geçirmenize yetecek kadar vaktiniz oluyor. Eğer Peru'ya yolunuz düşerse bence mutlak görülmesi gereken yerlerden biri. Dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Sırt çantanızı olabildiğince hafif tutun

  • Bol su için mutlaka

  • Hava değişiklikleri olduğu için ince ve kat kat giyinin

  • Yüksek irtifanın olumsuz etkisini görüyorsanız tırmanıştan 24 saat öncesinde önerilen ilaçları kullanabilirsiniz


Umarım beğenmişsinizdir, yorumlarınızı bekliyorum :)


46 görüntüleme0 yorum
bottom of page